Dlaczego warto jeść warzywa i owoce?

warzywa i owoce

Zdrowa żywność:

Dlaczego warto jeść warzywa i owoce?

warzywa i owoce
warzywa i owoce

Dietetycy zalecają, aby każda osoba spożywała przynajmniej pięć porcji owoców i warzyw dziennie. Jak ważne są owoce i warzywa dla zdrowej diety, jest już wiadome od jakiegoś czasu. Jednak badania wykazały, że bardzo mało ludzi spożywa zalecaną ilość warzyw i owoców.

Szkoda, gdyż jedzenie wystarczającej ilości owoców i warzyw może być jedynym skutecznym sposobem na poprawienie  zdrowia. Metoda „pięć razy dziennie”  może być jedynym wystarczającym sposobem, jaki można przyjąć dla zdrowego stylu życia.

Korzyści, jakie ma spożywanie owoców i warzyw, zostały zauważone jakiś czas temu. Wiele badań wykazało, że dieta bogata w owoce i warzywa obniża ryzyko niektórych nowotworów, chorób serca i innych chronicznych zachorowań. Badania wykazują, że 35% zgonów z powodu raka może być przypisane diecie, i że dieta wysoka w tłuszcze a niska w owoce i warzywa, jest przyczyną niepotrzebnych zgonów.

Owoce i warzywa mają dużo odżywczych zalet. Po pierwsze, dobrze smakują i dodają różnorodności w codziennych daniach. Owoce i warzywa występują w rozmaitych kolorach, kształtach i smakach. Można je właściwie użyć do każdego dania. Ci, którzy chcą maksymalnie wykorzystać spożycie owoców i warzyw, powinni wpaść w rutynę używania owoców w sałatkach, jako dodatki czy też dekoracje.

Oprócz wspaniałego smaku, owoce i warzywa są pełne niezbędnych witamin, oraz mikroelementów, których nie ma w suplementach witaminowych. Na przykład, dynie piżmowe, inne dynie, marchew, mango, brzoskwinie, papaje i zielone liściaste warzywa są bogate w beta karoten. Beta karoten jest istotny dla zdrowej skóry i oczu.

W dodatku większość owoców i warzyw zawiera witaminę C, która jest następną ważną witaminą i zarazem silnym antyoksydantem. Dobrym źródłem witaminy C jest brukselka, owoce cytrusowe, truskawki, brokuły, nektarynki i kiwi. Wiele owoców i warzyw, takich jak szpinak, brokuły i awokado, jest również dobrym źródłem witaminy E, która jest innym świetnym antyoksydantem.

Zarówno mężczyźni i kobiety powinni zawsze starać się prowadzić zdrową dietę.

warzywa i owoce
warzywa i owoce

Kobiety mają dodatkowy bodziec by odpowiednio się odżywiać.  Właściwe odżywianie jest niezbędne dla zdrowej ciąży, a zwłaszcza przed jej stwierdzeniem. Najbardziej znaną, niezbędną substancją odżywczą dla ciąży jest kwas foliowy. Okazał się on skuteczny w zapobieganiu różnym powikłaniom podczas ciąży, włącznie z rozszczepem kręgosłupa (spina bifida). Dobrym odżywczym źródłem kwasu foliowego jest brukselka, brokuły, szpinak i pomarańcze. Poza tym, w wieku rozrodczym kobiet, który jest dla nich bardzo ważny,  wiele zwyczajnych produktów, takich jak płatki zbożowe i pieczywo, jest uzupełniane w kwas foliowy.

Owoce i warzywa, oprócz tego, że są źródłem witamin i minerałów, dostarczają też niezbędny odżywczy błonnik. Odpowiedni błonnik w diecie jest ważny w zapobieganiu chorobom serca i niektórym nowotworom.

Następnymi dobrymi cechami owoców i warzyw, zwłaszcza dla tych, co dbają o linię, jest prawidłowe odżywienie, niskotłuszczowa i niskokaloryczna cecha tych produktów. Owoce i warzywa zawierają bardzo niską ilość tłuszczy i dieta niskotłuszczowa może być bardzo pożyteczna dla długoterminowej utraty wagi. Ponadto owoce i warzywa nie zawierają cholesterolu i są mniej kaloryczne od wielu innych produktów.

kosz owocow
kosz owocow

 Widząc tyle pozytywnych aspektów, nie ma się co dziwić, że dietetycy polecają dietę bogatą w owoce i warzywa, które nie tylko są pyszne i odżywcze, ale również mogą być niedrogie. Najlepszym sposobem na kupno najtańszych owoców i warzyw, to kupowanie regionalnych i w sezonie.

Taka strategia kupna gwarantuje nam w miesiącu ciągły przypływ nowych i świeżych owoców i warzyw. Próbowanie rozmaitych owoców i warzyw, nawet tych, co są dla nas nieznane, jest również świetnym sposobem na przygotowywanie nowych, wyszukanych dań. Zapobiega to przed znudzeniem się monotonną dietą. Obojętnie, czy twoim celem jest schudnięcie czy też poprawienie swojej kondycji, ciężko jest popełnić błąd z dietą bogatą w owoce i warzywa.

Comments

comments