Jak przygotować pyszne mięsa na Wielkanoc?

Jak przygotować pyszne mięsa na Wielkanoc?
Jak przygotować pyszne mięsa na Wielkanoc?
Jak przygotować pyszne mięsa na Wielkanoc?

Poniżej przedstawiamy garść porad, jak przygotować pyszne pasztety i pieczenie na stół wielkanocny. Takie robione w domu mięsa są nie tylko pyszne, ale również zdrowe – pozbawione sztucznych barwników, konserwantów i innych poprawiaczy smaku.

Pasztet. Jego przygotowanie jest proste i szybkie, warto więc zrobić go samemu zamiast kupować gotowy. Najlepsze przepisy nakazują mieszanie różnych typów mięsa i zazwyczaj zawierają także niewielką ilość podrobów, jak serduszka czy płuca. Nie warto z nich rezygnować – w smaku są niemal niewyczuwalne, ale to dzięki nim pasztet jest lekki i puszysty. Do pasztetu wybieramy raczej tłuste mięso. Zbyt chude kawałki sprawią, że pasztet będzie suchy.

Tradycyjne potrawy wielkanocne to nie tylko pasztet, ale także pieczone szynki i inne mięsiwa. Żeby mięso miało piękny kolor i stało się kruche, należy je odpowiednio przygotować.

Jednym ze sposobów jest peklowanie. Ważne by zachować odpowiednie proporcje roztworu: do 1 litra wody należy dodać 50 g soli, 2g saletry potasowej oraz 2 liście laurowe. Całość gotujemy , a następnie uzupełniamy 3 ziarnami ziela angielskiego oraz 5 pieprzu. Możemy także dodać inne przyprawy, w zależności od naszego upodobania. Znowu gotujemy. Taka ilość roztworu wystarczy nam do zapeklowania ok. dwóch kilogramów mięsa. Następnie do naczynia – najlepiej kamionkowego – wlewamy trochę ostudzonego wywaru, wkładamy mięso, zalewamy je tak, aby całe było przykryte płynem, obciążamy czystym talerzykiem i odstawiamy nawet na dwa tygodnie. Jeżeli pokroimy mięso na cieńsze płaty, wystarczy że peklować będziemy przez tydzień. Bardzo istotne jest, żeby co dwa dni mięso przewracać do góry nogami. Jeżeli zobaczymy, że roztwór mętnieje, a samo mięso zaczynie nieładnie pachnieć, najlepiej wylać roztwór i przygotować nowy.

Tak przygotowane mięso możemy ugotować lub upiec zgodnie z normalnym przepisem – pod warunkiem, że będziemy uważać z przyprawami, którymi mięso zdążyło naciągnąć. Cała procedura nie jest bardzo praco- ani czasochłonna, a co najważniejsze – mięso możemy kupić jeszcze przed świąteczną gorączką. Do peklowania nadaje się wieprzowina, wołowina i gęsina.

Metodą szybszą od peklowania jest marynowanie. Tutaj wystarczy nam nawet kilka godzin, by przygotować nasze ulubione mięso. Marynaty świetnie też sprawdzają się w przypadku drobiu, jak kurczak czy indyk. Dzięki nim mięso staję się łagodniejsze i ma bardziej pełny smak. Marynata może powstać na bazie tłuszczu – np. oliwy lub oleju, wymieszanego z przyprawami, miodem czy musztardą. Ale podstawą marynaty może być także np. jogurt. Tak przygotowane mięso możemy smażyć, piec czy grillować. Sos sojowy również sprawi, że mięso stanie się bardziej kruche, ale także mocno słone. Warto pamiętać też, że przez sos zmieni kolor mięsa na ciemniejszy.

Sól zmiękczająca mięso to wersja ekspresowa. Wystarczy wetrzeć ją w dowolny rodzaj mięsa nawet na 30 minut przed gotowaniem lub pieczeniem. Dzięki niej wieprzowina, wołowina czy dziczyzna staną się delikatne i kruche.

Tradycyjne potrawy na święta wielkanocne nie muszą sprawiać, że jeszcze przed rozpoczęciem świętowania będziemy padać z nóg. Planując z wyprzedzeniem możemy zaoszczędzić sobie dużo czasu i pracy, by Wielkanocne śniadanie rozpocząć z uśmiechem na ustach i z zachwytem patrzeć, jak przygotowane przez nas potrawy znikają ze stołu.

 

Comments

comments