Jak się odchudzać, by nie zwariować?

Jak się odchudzać, by nie zwariować?

Jak się odchudzać, by nie zwariować?
Jak się odchudzać, by nie zwariować?

 

Niektórzy mają specjalny dar od losu: zdaje się, że mogą jest wszystko bez umiaru, a i tak nigdy nie tyją, nie mają problemów ze zdrowiem i zawsze wyglądają kwitnąco. Dla całej reszty pozostaje dożywotnie liczenie kalorii, ograniczanie porcji i codzienne wyrzeczenia.

To właśnie na tym polega tzw. efekt jo-jo – zadowoleni z wyników, przestajemy przestrzegać diety, wracamy do dawnych, złych nawyków żywieniowych i znowu tyjemy. Robimy to, ponieważ nie możemy już dłużej wytrzymać na drakońskiej diecie. Czy można więc schudnąć i nie zwariować?

Tak. Pomyśl o tym w ten sposób: Czy dwa kawałki czekolady mogą zrujnować twoją dietę? Oczywiście, że nie, pod warunkiem, że naprawdę ograniczysz się do dwóch kawałków na, powiedzmy, tydzień. No właśnie, jeśli będziesz sobie pozwalać na zakazane przyjemności – z umiarem – łatwiej będzie ci wytrzymać w diecie.

  • Planuj. Wybierz jeden dzień, w którym wolno ci zjeść więcej. Ustal sobie maksymalną liczbę „niedietetycznych” rzeczy, które możesz zjeść. Dlaczego masz wybrać sobie tylko jeden dzień? Bo dzięki temu będziesz planować, a nie sięgać po coś, co akurat nawinęło się pod rękę. Pomyślisz raczej ten sposób: „skoro mogę zjeść tylko jedną słodką rzecz to czy naprawdę warto sięgać po batonika z automatu, chociaż w weekend mogę zjeść kawałek słynnego tortu mojej babci?”
  • Nie pozwalaj sobie jednak na zbyt wiele. Im częściej będziesz traktować swoją dietę z przymrużeniem oka, tym szybciej zobaczysz, że zaczynasz znowu przybierać na wadze.
  • Zdarzyło ci się złamać dietę? Trudo, to naprawdę przytrafia się każdemu. Zamiast więc smucić się i rezygnować, obiecaj sobie, że teraz bardziej się postarasz. Za tego pączka zrób zaś 50 brzuszków albo pójdź na spacer. Nie traktuj tego jako kary, ale raczej jako sposób na zużytkowanie dodatkowej energii.
  • Masz doła i nie chcesz dłużej być na diecie? Pomyśl o drodze, jaką już przeszłaś i o tym jak będziesz wyglądać, gdy już osiągniesz swój cel. Zrób sobie serię zdjęć przed i po i pokazuj je wszystkim. Ludzie uwielbiają słyszeć o takich sukcesach.
  • Ubierz stare, za duże o kilka rozmiarów ubrania. To zawsze poprawi ci humor!

Comments

comments