Owocowe przekąski – ile naprawdę maja kalorii?

Owocowe przekąski – ile naprawdę maja kalorii

Owocowe przekąski – ile naprawdę maja kalorii

Wraz z wiosną i latem, zaczyna się sezon na pyszne owoce: polskie truskawki, jagody, maliny, porzeczki – można wybierać według gustu i upodobań. Czy jednak taka przekąska jest niskokaloryczna?

Zanim zaczniemy się zastanawiać nad kalorycznością owoców, pamiętaj o jednej rzeczy: nigdy nie zastępuj owoców czekoladą, batonikami ani innymi niezdrowymi przekąskami. Nawet jeżeli mają one mniej kalorii, to z pewnością świeże owoce będą lepsze dla Twojego organizmu, a zawarte w nich kalorie zapewnią ci energię.

Same owoce nie są tuczące, gorzej, gdy zaczynamy dodawać do nich biały cukier albo bitą śmietanę. Wtedy zdrowa przekąska zaczyna tracić swoje wartości odżywcze kosztem pustych kalorii. Łyżeczka białego cukru kosztuje nas dodatkowe 20 kcal – pamiętajmy też, że cukier w całości składa się z węglowodanów. Jeżeli nasz deser udekorujemy łyżką śmietany w sprayu to dodajemy kolejne 14 kcal (niska zawartość kalorii jest spowodowany przede wszystkim tym, że taka śmietana jest bardzo lekka), łyżka bitej śmietany z proszku to 24 kcal, a śmietany kremówki – 58 kcal. Jogurt naturalny to tylko 15 kcal.

Łyżka śmietany na całą miseczkę owoców to niewiele. Pamiętajmy, że topiąc owoce w śmietanie zwielokrotniamy zawartość kalorii w nich.

Zacznijmy od truskawek. Jeżeli w miseczce mieści się 200 g truskawek, to taka przekąska ma około 56 kalorii. Porcja z cukrem to 76 kcal; ze śmietaną w spayu 60 kcal; z bitą śmietaną z proszku 80 kcal, z kremówką (czyli śmietaną 30%) 114 kcal. Najgorsza byłaby wersja truskawki z cukrem i śmietaną: 124 kcal. Truskawki z jogurtem naturalnym to 71 kcal.

Miseczka 200 g czarnych jagód to 90 kcal. Porcja posypana cukrem ma 110 kcal; z ze śmietaną w spayu 104 kcal; ze słodką śmietaną 30% 148 kcal, a z jogurtem naturalnym 105 kcal.

Maliny to 58 kcal w 200g, czyli praktycznie tyle samo, ile mają truskawki. Maliny w galaretce owocowej to łącznie 168 kcal. Naleśnik z łyżką malin i łyżką serka mascarpone to 223 kcal, w tym 170 to naleśnik, a 47 łyżka mascarpone.

200 g białych porzeczek to 66 kcal, nieznacznie mniej energii dostarczają porzeczki czerwone – tutaj na 200 g znajdziemy 62 kcal.      

Jedzenie świeżych owoców jest zdrowe. Nie ma nic złego w poprawianiu ich smaku za pomocą cukru albo śmietany, ale zamiast sztucznych produktów w sprayu lepiej zdecydować się na jogurt naturalny (w wersji light, jeśli się odchudzamy) i naturalny słodzik jak truwia, czy nawet miód. 

Comments

comments