Ryba na grillu

Ryba na grillu
Ryba na grillu
Ryba na grillu

Grill to nie tylko karkówka i kiełbaski. W ten sposób można przygotować także rybę, w całości, szaszłykach lub w kawałkach.

Ryba z grilla to danie nie tylko wyśmienite, ale również zdrowe i niskokaloryczne. Przygotowywane bez lub z minimalną ilością tłuszczu, jest aromatyczne, apetyczne i pięknie wygląda. Jednak żeby takie było, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze, na grilla nie nadaje się ryba mrożona

Podczas obróbki, straci ona swoje właściwości – innymi słowy, może rozwalić się na kawałeczki, które spadną z rusztu, a ponadto nie będą wyglądać zbyt efektownie. Duża zawartość wody sprawi też, że całość może stać się zbyt mdła. Dlatego lepiej wybrać ryby świeże – w całości lub w kawałkach, np. filetach lub dzwonkach.

Rybę można grillować bezpośrednio na ruszcie (oczywiście czystym) – kiedy mamy do czynienia z dużymi kawałkami. Jeśli ryba lub filet z jednej strony pokryta jest skórą, to właśnie od tej części zaczynamy pieczenie. Dzięki temu ryba będzie bardziej wytrzymała. Jeżeli nie chcemy smażyć ryby bezpośrednio na ruszcie, możemy skorzystać ze specjalnych koszyczków w kształcie ryby, do których włożymy potrawę. Pozwalają one na zamknięcie ryby z obu stron, dzięki czemu w środku zatrzymamy przygotowany wcześniej farsz. Przed użyciem, koszyczek należy lekko wysmarować olejem.

Jeżeli ruszt nas nie przekonuje, możemy także skorzystać ze specjalnych tacek do grilla lub położyć rybę lub szaszłyki z niej na srebrnej folii spożywczej. Rybę zawijamy w folię błyszczącą stroną do wewnątrz: dzięki temu danie będzie gotowe szybciej, a matowa strona nie nagrzewa się, co pozwoli na dotykanie jej nawet gołą dłonią – oczywiście z zachowaniem ostrożności. Szczelnie zapakowaną rybę możemy włożyć też na kilka minut w rozżarzone węgle lub w żar pod koniec ogniska.

Właściwie nie ma ryby, która nie nadawałaby się na grilla. Dla podkreślenia jej smaku najlepiej wykorzystać delikatną marynatę – opartą na oliwie lub białym winie. Osoby, które preferują ostrzejsze przyprawy, powinny oprószyć nimi przede wszystkim niejadalną skórę ryby – zapach i aromat przejdzie na całą rybę, ale nie zagłuszą delikatnego smaku jej mięsa.  

Comments

comments