Wady i zalety ścisłego przestrzegania diety

Wady i zalety ścisłego przestrzegania diety

Wady i zalety ścisłego przestrzegania diety
Wady i zalety ścisłego przestrzegania diety

Przyzwyczailiśmy się postrzegać skrupulatne przestrzeganie diety jako coś negatywnego. I owszem, nie możemy sięgnąć po to, na co akurat mamy ochotę, musimy oglądać innych objadających się naszymi przysmakami, często jesteśmy głodni itd.

Ale z drugiej strony przestrzeganie diety ma też pozytywne aspekty. Poza gubieniem kilogramów i poprawą zdrowia i samopoczucia, możemy korzystać z innych uroków diety.

  • Nie musimy zastanawiać się, co zjeść. Przestrzegając bardzo konkretnej, zaplanowanej diety, omija nas trudne pytanie „Co ugotować dziś na obiad”. Pomyślał o tym za nas ktoś inny, a do nas należy jedynie przygotowanie odpowiedniego posiłku.
  • Możemy czuć się lepsi. Znajomi komplementują nie tylko nasz nowy wygląd, ale także siłę woli i niezłomność w przestrzeganiu diety.
  • Pozostajemy trzeźwi. Jako że większość diet zabrania lub poważnie ogranicza spożywanie alkoholu, stajemy się tymi, którzy jako jedyni pamiętają każdy szczegół minionej imprezy.
  • Poznajemy nowe smaki. Zamiast klepać codziennie kotlety schabowe z ziemniakami, zmuszeni jesteśmy sięgać po nowe smaki. Nie tylko musimy wymyślić 100 sposobów na beztłuszczową pierś z kurczaka, ale nagle w naszym jadłospisie pojawia się kuskus, polenta, ryż basmati i inne „egzotyczne” potrawy, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia.  
  • Dieta to także świetna wymówka, kiedy nie mamy na coś ochoty, ale normalnie jest nam głupio odmówić. Koleżanka przyniosła przypalone ciasteczka do pracy, teściowa przygotowała tonącą w tłuszczu golonkę? „Dieta” to słowo-wytrych, którym wymówisz się z każdej sytuacji.

Niestety, dieta to także wady. Pomijając to, że chodzisz głodny, są jeszcze inne minusy.

  • Zazwyczaj cierpi twoje życie społeczne. Niestety, obecnie spotkania ze znajomymi i rodziną kręcą się wokół jedzenia: niedzielny obiad, wypad na piwo, czy nawet wizyta w kinie (cola i popcorn) – to wszystko wiąże się z jedzeniem. Czasem łatwiej niż uniknąć pokusy jest po prostu zostać samemu w domu.
  • Cierpi też twój portfel. Niby jesz mniej, ale zdrowa żywność jest znacznie droższa niż to, co jadłeś dotychczas. Dobrze, jeżeli na jedzenie chociaż nie wydajesz więcej niż dotychczas.
  • Chudniesz i automatycznie musisz wymienić całą garderobę, od bielizny poczynając na zimowej kurtce kończąc. To kolejne wydatki i to wcale nie małe.
  • Przestrzeganie diety zabija twoją spontaniczność. Już tydzień wcześniej wiesz, co będzie na obiad we wtorek, nie możesz więc po prostu zaszaleć i kupić akurat tego, co wpadło ci w oko lub na co masz ochotę.

Comments

comments