Przed wypiciem alkoholu zjedz zdrową przekąskę
Jeśli decydujemy się wypić danego dnia więcej, apmiętajmy, by przede wszystkim zjeść coś przed spożyciem alkoholu i jeść w trakcie jego konsumpcji. Wybieraj trunki z głową, czyli alkohole z mniejszą zawartością kongenerów. Kongenery to związki chemiczne będące produktem ubocznym procesu fermentacji. Zasada jest taka, że im ciemniejszy alkohol, tym więcej kongenerów, czyli tym większy kac.Kiedy ucztujesz z alkoholem, postaw obok zawsze drugą szklankę – z wodą. Wszelkie alkohole należy przepijać wodą. Na jedną porcję alkoholu powinna przypaść cała szklanka wody. Nawodnienie złagodzi objawy kaca, a poza tym być może picie wody sprawi, że wypijesz mniej alkoholu.
Przed imprezą najlepiej postawić na tłuszcze i białka, ponieważ to one pozwalają opóźnić szkodliwy wpływ alkoholu na nasz organizm. Poza tym przed wypiciem alkoholu można zjeść słodki deser, który będzie składał się z owoców o dużej zawartości fruktozy. Oczywiście ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego pomiędzy drinkami warto pić wodę z cytryną.
Jeśli nie masz zamiaru jeść na siłę, wypij szklankę mleka (wapń również spowalnia wchłanianie się alkoholu) lub szklankę soku z kiszonych ogórków. Podczas imprezy pij dużo soków bogatych w witaminę C i B (sok z czarnej porzeczki, sok pomarańczowy, sok pomidorowy), a przed pójściem spać wypij pół litra wody. Uwaga! Gdy pijemy wysokoprocentowe alkohole, np. wódkę, zapomnijmy o napojach gazowanych – zawarty w nich dwutlenek węgla przyspieszy wchłanianie alkoholu przez organizm.

Przed wypiciem alkoholu zjedz zdrową przekąskę
Planuj odpowiedzialnie swoje wybory żywieniowe i napoje
Podczas samej imprezy również powinieneś zwracać uwagę na to, co jesz i pijesz i w jakich ilościach to spożywasz. Lepiej, jeśli będziesz sięgał po wino, piwo czy też drinki. To dlatego, że wypicie ich zajmuje trochę więcej czasu niż opróżnienie kieliszka wódki. W ten sposób spowolnisz nieco tempo pochłaniania procentów. Staraj się również unikać papierosów, które w połączeniu z alkoholem niemal zawsze powodują kaca na drugi dzień.
Gdy nie ma się wystarczająco dużo czasu na przygotowanie zbilansowanego posiłku, wystarczająca będzie mniejsza przekąska, jak np. owoce i warzywa. Dzięki temu, że nawadniają organizm, sprawiają, że alkohol jest wolniej metabolizowany. Dostarczają również cennych witamin i przeciwutleniaczy, które zbawiennie wpływają na organizm i poprawiają jego kondycję. Należy jednak pamiętać, by nie jeść ich bezpośrednio przed wyjściem, lecz najlepiej kilka-kilkanaście godzin wcześniej. Mieszając w żołądku warzywa lub owoce z alkoholem, łatwo można doprowadzić do rozstroju żołądka, mdłości i bolesności.
Ekspertka ma na myśli przede wszystkim tłuste i pikantne potrawy. Zamiast tego powinniśmy sięgnąć na przykład po owoce i warzywa o wysokiej zawartości wody (arbuzy, pomidory, ogórki). Możemy również wypić sok lub smoothie, które są bogate w przeciwutleniacze.
Poznaj objawy zatrucia alkoholem
Odtruwanie alkoholowe podejmuje się nie tylko na osobach uzależnionych od spożywania alkoholu, ale i w przypadkach, kiedy zatrucie alkoholem jest jednorazowe. Odtruwanie polega na usunięciu z organizmu toksyn. Przy długotrwałym spożywaniu alkoholu zaburzona zostaje gospodarka wodno-elektrolitowa, poziom jonów potasu, magnezu i sodu ulega niekorzystnym zmianom. Odtruwanie alkoholowe ma na celu przywrócenie optymalnego poziomu tych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji, w wyniku czego złagodzone i zmniejszone zostają fizyczne objawy zatrucia, jak np. padaczka alkoholowa czy zaburzenia psychiczne, np. stany depresyjne.
Kac, jaki jest, każdy widzi. I pewnie każdy, kto kiedykolwiek próbował alkoholu, zna to nieprzyjemne uczucie. To zespół przykrych objawów pojawiających się po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. I tu własnie pojawia się problem. Żaden naukowiec nie ustalił, ile to jest „za dużo”. Różnimy się od siebie wagą, metabolizmem, i nie istnieje magiczna formuła pozwalająca stwierdzić, ile alkoholu uchroni nas od kaca, a ile już nie. Nawet pół drinka może wywołać sporo zamieszania, a pewne jest jedynie, że im więcej wypijemy, tym większe prawdopodobieństwo kaca. Większość kaców mija samoistnie, zwykle w ciągu 24 godzin. A skad w ogóle wiadomo, że to kac?
Skutki intensywnego picia alkoholu mogą boleśnie dać się we znaki następnego dnia. Zatem: co na kaca pomaga najlepiej? Okazuje się jednak, że możesz sobie pomóc, sięgając do lodówki po odpowiednie produkty. Które pomogą ci wyleczyć kaca, a które sprawią, że dolegliwości utrzymają się jeszcze przez wiele godzin?

Poznaj objawy zatrucia alkoholem
Unikaj jedzenia zbyt dużej ilości jedzenia przed piciem
Absolutnie należy unikać jedzenia pizzy, kebabu i kanapek. Ciasto i pieczywo wchłaniają alkohol niczym gąbka i nie pozwalają go przetrawić. Jeśli nie chce wam się jeść, to przed wyjściem z domu wypijcie dwie szklanki tłustego mleka lub sok z kiszonych ogórków. Ten ostatni podkręci wasz metabolizm.
– Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na spożycie alkoholu, warto zapamiętać, aby nie łączyć go z ciężkostrawnymi, wysokokalorycznymi posiłkami. Pamiętajmy, że jeśli do alkoholu, który i tak już jest kaloryczny, dodamy obfity posiłek, to dawka kilokalorii dostarczanych do organizmu znacznie rośnie. Nadwyżka kaloryczna zawsze sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Dlatego też zalecam zrezygnowanie z łączenia posiłków obfitujących w tłuszcze czy w węglowodany z alkoholem – mówi Zuzanna Wieła.
Dla innych unikanie jedzenia przed wyjściem na piwo lub drinka to sposób na ograniczenie liczby spożytych kalorii. Wiedząc, że alkohol bywa bardzo kaloryczny, decydują się na picie na pusty żołądek. Takie postępowanie sprawia, że poziom cukru we krwi znacznie wzrasta. Niewiele osób wie, że już mała przekąska pomaga ustabilizować jego poziom. Dzięki temu można uchronić się przed przykrymi następstwami cukrzycy, czyli zwiększonym ryzykiem problemów sercowo-naczyniowych i chorób serca.
Unikaj odwodnienia
Co w zamian? Woda – duże ilości niegazowanej wody zapobiegną odwodnieniu, które to daje o sobie znać następnego dnia w postaci suchości w ustach, bólu głowy czy zawrotów i osłabienia. Jeśli nie woda, to sok. Nie nektar i nie napój o smaku owocowym, ale świeżo wyciskany sok. Zawarte w soku witaminy (zwłaszcza witamina C!) sprawią, że alkohol wyrządzi mniej szkody naszemu organizmowi, a następnego dnia z pewnością ból głowy będzie mniej dokuczliwy.
Istotne jest także to, co zrobisz przed położeniem się spać. Pewnie słyszałeś o tym, że aby uniknąć kaca, trzeba sięgnąć po dużą ilość wody przed pójściem do łóżka. Jest w tym ziarno prawdy. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością wody. Może to nadmiernie obciążyć twoje ciało. Dlatego wystarczy, że po powrocie z imprezy wypijesz szklankę wody. Drugą postaw na szafce nocnej, aby sięgnąć po nią tuż po przebudzeniu lub w trakcie snu, gdy poczujesz pragnienie.
Jak wiadomo, woda to eliksir życia, dlatego powinna być twoim priorytetem, gdy po przebudzeniu ból głowy rozsadza ci czaszkę. Alkohol to napój moczopędny, dlatego jeśli nie uzupełnisz płynów, organizm zacznie je pobierać z zapasów dostępnych w ciele, o czym poinformuje cię np. ból głowy. Wypicie szklanki wody przed położeniem się do łóżka pozwoli zapobiec porannym dolegliwościom bólowym. Nie zaszkodzi też, gdy kładąc się spać po imprezie, postawisz przy łóżku butelkę niegazowanej wody i będziesz ją popijać w ciągu nocy.
Unikaj nadmiernego spożywania alkoholu
Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji picia alkoholu najlepiej zrezygnować z jego spożywania lub mocno je ograniczyć. Jeśli zdecydujemy się jednak na drinka, to oprócz umiaru, musimy pamiętać o tym, aby wysokoprocentowych alkoholi nie łączyć z napojami zwierającymi taurynę i kofeinęoraz z innymi mocnymi trunkami. Spożywanie takich mikstur może mieć nieprzewidywalne i przykre skutki.
Zanim przeanalizujemy, czym na pewno nie powinno się zakąszać alkoholu, należy podkreślić, że najzdrowszym wyborem jest po prostu abstynencja. Powstrzymanie się od spożywania alkoholu zawsze wyjdzie nam na dobre. A jest to szczególnie istotne w sezonie infekcyjnym, a więc jesienią i zimą.
Najważniejsza zasada – nie mieszaj. Jeżeli pijesz jeden rodzaj alkoholu, pij go od początku do końca imprezy. Dla naszego zdrowia najmniej szkodliwe są alkohole czyste, bo gatunkowe trunki zawierają więcej metanolu i bardziej nam szkodzą na drugi dzień.
Miej trzeźwego kierowcę, jeśli zamierzasz pić alkohol
Jeszcze zanim wyjdziesz na imprezę, zastanów się, jak bezpiecznie z niej wrócić. Jeśli zamierzasz pić alkohol, samochód zostaw w domu. Miej przy sobie numer telefonu na radio taxi lub Ubera, aby w dowolnym momencie zamówić pojazd. Możesz też umówić się ze znajomymi, kto z Was podczas tego wyjścia będzie imprezował na trzeźwo, tak aby potem odwieźć wszystkich do domów. Prowadzenie auta po alkoholu jest przestępstwem, ale przede wszystkim może być tragiczne w skutkach. Nie stawiaj się w sytuacji, w której może kusić Cię jazda po alkoholu.
Do imprezy alkoholowej można się odpowiednio przygotować. Przestrzeganie poniższych wskazówek sprawi, że impreza będzie bezpieczniejsza dla Ciebie i Twoich znajomych. Zastosuj poniższe porady, a następnego dnia, obudzisz się bezpiecznie w swoim domu, może nawet uda uniknąć Ci się kaca.
Imprezy to dobra zabawa, zwykle towarzyszy im alkohol. Aby imprezy alkoholowe zawsze były udane, trzeba imprezować rozsądnie – i wcale nie musi to być paradoks. Wystarczy nie pić alkoholu bez umiaru, a jeśli nam się to zdarzy, pamiętać o kilku zasadach. Zobacz nasze wskazówki.
1 comment
Super sposoby na to co jeść przed piciem alkoholu